În ultimul meci din turul campionatului seriei I a Ligii a III-a de fotbal, Bucovina Rădăuţi a cedat pe propriul teren cu scorul de 0-1 în fața grupării Petrotub Roman. Gazdele şi-au dorit mult să încheie prima parte a sezonului competițional 2015-2016 cu o victorie şi au început curajos meciul, chiar dacă au avut în faţă o echipă solidă, cu un buget de 4 ori mai mare. Vitu şi Ionesi au ratat primele ocazii ale întâlnirii, însă până la urmă golul avea să cadă în minutul 30 în poarta lui Prutean, în urma unei faze ofensive iniţiate de Dutciuc şi finalizată de Damian.

Până la final, rădăuţenii au făcut eforturi mari pentru a restabili egalitatea pe tabela de marcaj, însă eforturile lor au fost zădărnicite şi de eliminarea de pe teren a antrenorului-jucător Iulian Ionesi, produsă în minutul 57.
La finalul partidei, conducerea tehnică a echipei Bucovina Rădăuți a acuzat maniera de arbitraj a centralui Denis Crețu din Botoșani, acesta fiind acuzat că a dezavantajat gruparea rădăuțeană la fiecare din cele trei meciuri la care a arbitrat.
Bucovina Rădăuţi a evoluat în alcătuirea Prutean – Alecsandru, C. Ciurlă, Vitu, Antonesei – Zaremba, I. Plămadă – Stoian, Şorodoc, Vişinar – Ionesi. Au mai intrat Julei, Luţac, Apostol şi Amariei.