Lungu: Primele 50 de autobuze pentru transportul metropolitan au ajuns in Portul Constanta și urmează să sosească la Suceava (foto)
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/03/388655/13ef53a2568f511b3e7c46f5206500325.jpg)
Primarul municipiului Suceava, Ion Lungu, a anunțat că primele 50 de autobuze pentru transportul metropolitan au ajuns in Portul Constanta. Ele vor asigura transportul public metropolitan în Zona Urbana Funcțională, zonă ce cuprinde municipiul Suceava, orașul Salcea și comunele Șcheia, Moara,Bosanci, Ipotești, Adâncata,Mitocul Dragomirnei și Pătrăuți. Autobuzele sunt livrate de firma BMC Truck&Bus SA din Ilfov care a câștigat licitațiile pentru ambele loturi de autobuze. Este vorba de Lotul 1 care cuprinde 18 autobuze cu lungimea de 12 metri respectiv 8 stații de încărcare rapide și 18 stații de încărcare standard și Lotul 2 care cuprinde 32 de microbuze cu lungimea de 6 metri repectiv 32 stații de încărcare standard. Valoarea totală a celor două contracte este de 20.706.570 euro bani europeni atrași prin PNRR.