Reprezentanta județului Suceava a câștigat ediția de anul acesta a turneului de fotbal „Patru regiuni pentru Europa”, care a avut loc în localitatea germană Kaufbeuren. Astfel, echipa LPS Suceava a înregistrat trei victorii și trei egaluri. La turneul de fotbal „Patru regiuni pentru Europa” participă echipe de fotbal cu jucători sub 16 ani. În prima zi, marți, 8 august, echipa Liceului cu Program Sportiv a cîștigat toate meciurile cu 1-0 și cu Schwaben – Germania, și cu Mayenne – Franța, și cu Cernăuți – Ucraina. În cea de-a doua zi a întrecerii, joi, 10 august, Suceava a făcut 0-0 cu Mayenne și 1-1 cu Schwaben și Cernăuți. Meciurile au avut cîte o repriză de 30 de minute. Clasamentul final a fost următorul: Suceava, Schwaben, Cernăuți, Mayenne. Tinerii fotbaliști suceveni au fost însoțiți de antrenorul lor, Andrei Ițco, de profesorul Aurel Constantin și de directorul LPS, Ciprian Anton. Suceava a mai cîștigat turneul în 2011. Județul Suceava este înfrățit cu Schwaben, Mayenne și Cernăuți.