Afaltă déjà în moarte clinic, Foresta Suceava a ținut totuși să se despartă pe teren de iubitorii fotbalului din acest oraș. Cu o grămadă de tineri în lot, echipa pregătită de Marius Lup nu a putut face față experimentatei formații sătmărene și a pierdut cu 0-4.

Nu trebuie să fim duri cu niște copii care nici nu s-au pregătit cum trebuie în ultima perioadă, au fost deosebit de emoționați la debut și un pic cam dezorientați pe stadionul ”Areni”. Deși sunt un adept al echipei alcătuite doar din suceveni, acest joc nu mi-a dat deloc dreptate, cum un asemenea lot nu se poate face față în eșalonul secund, poate tinerii suceveni pot ajunge la un nivel de performanță dacă evoluează cel puțin un sezon în Liga a III-a. Oricum, după desființarea Forestei Suceava cred că vor mai trece ani buni până vreo echipă din acest municipiu să mai poate ajunge în eșalonul doi al fotbalului românesc.

Cu Hânțăscu, Căinari, Stănescu, Aeroaiei, Dănilă, Cerlică, plus Vraciu și Grumezescu în formula de start, Foresta Suceava nu a arătat rău pe hârtie. Pe teren lucrurile au stat puțintel altfel. Cu Florescu și S.Ciobanu fundași, Foresta a primit gol chiar în minutul 7 când Krausz a reluat în plasă un balon centrat de Duruș. A fost 2-0 în minutul 24, Duruș trecând din nou de Florescu, rătăcit puțin în tranziția către postul de titular. Scorul ar fi putut fi mult mai crunt după primele 45 de minute de joc, dar portarul sucevenilor Hânțăscu a fost la post, Și sucevenii ar fi putut înscrie, dar bara s-a opus la șutul lui Vraciu și portarul sătmărean la mingile expediate de Cerlincă.

După accidentarea lui Căinari, echipa gazdă a arătat extreme de tânără și visătoare.

Până la fluierul final oaspeții au mai marcat de două ori prin Cocian și Romario Rus în urma unor greșeli flagrante în apărarea suceveană. Poate că și gazdele ar fi meritat golul de onoare, însă juniorilor suceveni le-au cam tremurat ”bețele„.
Așa s-a scris istoria ultimului meci pentru o echipă de ligă secundă pe stadionul ”Areni” pentru mulți ani de acum încolo.

Foresta Suceava: Vlad Hînţăscu (cpt.) – Constantin Aeroaiei, Paul Ciobanu (Robert Bosânseanu 63′), Alin Florescu, Andrei Cerlincă, Cosmin Buziuc, Vlad Stănescu, Vasile Dănilă, Cornel Căinari (Alin Scutariu 27′), Cătălin Vraciu (Cătălin Coroamă 71′), Robert Grumezescu.
Rezerve neutilizate: Claudiu Chiriac – Vlad Bolocan, Oleriu Onofraş, Claudiu Vatamaniuc.
Antrenor: Marius Lup

Olimpia Satu Mare: Bg. Dascălu – Duruş, Fl. Mureşan, Heil (cpăt.), Faur – Villand, Sil. Pană (R. Rus 66′), Krauzs – Vas. Pop, I. Roşu (Ad. Voicu 62), Erdei (Cocian 73′).
Rezerve neutilizate: Şuta – Szolosi, Chitaş, A. Văsălie.
Antrenor: Bogdan Andone
Arbitru: Cristian Codrea  (Baia Mare); Asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci (Baia Mare) şi Damian Antal (Bacău).

Metalul Reșița – Sepsi Sf.Gheorghe    0-1
Academica Clinceni și UTA Bătrâna Doamnă au stat în această rundă. Din această etapă au mai rămas de disputat partidele CS Mioveni – CS Afumați și FC Brașov – Luceafărul Oradea.