Primarul Ion Lungu a premiat 32 de personalități locale în deschiderea Zilelor Sucevei. ”Seara valorilor sucevene” a avut loc la Hotelul ”Balada” într-o atmosferă selectă
![](https://img.svnews.ro/foto/2022/06/24/300988/043ee60434ef1f9579dc5356f06500325.jpg)
32 de personalități sucevene au fost premiate în cadrul unei acțiuni intitulate ”Seara valorilor sucevene” care a avut loc vineri seară în deschiderea Zilelor Sucevei în sala de evenimente a Hotelului Balada într-o atmosferă selectă. Amfitrion a fost primarul Sucevei, Ion Lungu. Evenimentul a fost organizat de Primăria municipiului Suceava în asociere cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților.
Iată premianții: președintele Consiliului Județean-Gheorghe Flutur, PS Damaschin Dorneanul, prefectul Alexandru Moldovan, deputații Mirela Adomnicăi, Ioan Bălan și Angelica Fădor, directorul Muzeului Național al Bucovinei- Emil Ursu, managerul Spitalului Județean de Urgență-Alexandru Calancea, rectorul Universității ”Ștefan cel Mare”-Valentin Popa, profesorii universitari Adrian Graur, Sanda Maria Ardeleanu, Petru Ghervan și Camelia Ignătescu, oamenii de afaceri Paul Henri Kohler-directorul Ambro, Viorel Nuțu-General Construct, Sorin Iacob-Loial, Ilie Lahman – Conbucovina, Dumitru Popescu-SUCT și Vasile Florea-Florconstruct, Fundația Sânge pentru România coloneii Mugurel Anton și Costică Ghiață-șeful ISU Suceava, comisarul șef al IPJ-Florin Poenaru, generalului de brigadă Ionel Postelnicu-șeful IJJ, preotul Constantin Diaconașu, rezerviștii Davidel Dumitru și Niculai Niga, Daniela Dungeanu-directorul Colegiului ”Petru Rareș”, Dan Popescu- directorul Colegiului ”Ștefan cel Mare”, Dumitru Moraru-directorul Școlii ”Miron Costin”, Maria Teodoreanu-directorul Colegiului ”Petru Mușat” și Maria Matei-directorul grădiniței cu program prelungit Suceava.
Primarul Ion Lungu a premiat 32 de personalități locale în deschiderea Zilelor Sucevei. ”Seara valorilor sucevene” a avut loc la Hotelul ”Balada” într-o atmosferă selectă,