Cea de-a X-a etapă a play-out-ului Ligii Naţionale de Rugbi a programat sâmbătă, 12 noiembrie a.c., pe stadionul „Unirea” partida dintre CSM Bucovina Suceava şi CS Universitatea Cluj. Şi de această dată sucevenii au avut de înfruntat un adversar deosebit de tactic în teren, clujenii marcând eseu după eseu şi transformări pe măsură, practicând un joc rapid în defavoarea gazdelor care s-au văzut conduse la pauză cu 47-10. În prima repriză sucevenii au avut o lovitură de pedeapsă transformată impecabil de Moraru şi un eseu al lui Baldi, urmat de transformarea aceluiaşi Moraru. Au fost, de altfel, cam singurele momente „de revenire” a echipei antrenată de Marcel Creţuleac, în faţa unui adversar redutabil care, în următoarele 40 de minute ale reprizei secunde „au măturat” pur şi simplu cu eseurile şi transformările aferente jocului cu balonul oval o echipă mai puţin experimentată în joc, dar cu un potenţial de afirmare în viitoarele partide.